Stari del Maribora, ob Dravi, je ime dobil iz nemške besede za pristanišče, Lander. Tamkaj je pač nekoč pristajalo po 1100 splavov na leto. V osemdesetih letih prejšnjega stoletja so začeli Lent obnavljati in mu vračati življenje – tudi z vsakoletnim festivalom.
Maribor je ugnezden ob reki Dravi v objemu zelenih gozdov Pohorja in slikovitih vinorodnih gričev. Spojen je s čudovitim zaledjem najvzhodnejšega koščka Alp in razgibanih Slovenskih goric ter z reko povezan z ravnico Dravskega polja.
Maribor je:
- mesto Evropske prestolnice kulture 2012,
- mesto Svetovnega mladinskega šahovskega prvenstva 2012,
- ena od TOP 10 svetovnih turističnih destinacij po mnenju številnih medijev,
- središče ene najhitreje razvijajočih se destinacij v Sloveniji in
- mesto najstarejše trte na svetu, svetovne znamenitosti, ki privablja množico turistov v svojo Hišo Stare trte tudi iz najbolj oddaljenih krajev sveta.
Je Stara trta v Mariboru res najstarejša na svetu?
Verodostojnost starosti Stare trte so poleg natančnih strokovnih meritev slovenskih strokovnjakov potrdili tudi izvedenci za trtno genetiko v Parizu. Trto so posadili pred najmanj 400 leti, verjetno pa še prej. Njen metuzalemski pridih potrjujeta tudi sliki Maribora iz let 1657 in 1681, ki ju hrani Štajerski deželni muzej v Gradcu. Na njih je dobro videti pročelje hiše v Vojašniški ulici 8, sezidane v 16. stoletju, ki je tedaj bilo že bohotno poraščeno z danes čaščeno Staro trto. Kot tistikrat se Stara trta tudi še danes opira na latvenik ali “brajdo“, kakor na Štajerskem pravimo takšnemu lesenemu podporniku.